W okresie świąt szczególne znaczenie ma czas, który ze sobą spędzamy.  Wiadomo przecież, że dziś każdemu z nas go brakuje. Rodzice zabiegani są w natłoku codziennych obowiązków, dzieci większość dnia spędzają w szkole  albo na dodatkowych  zajęciach. Brakuje czasu, by odwiedzić najbliższych, zapomina się często o babciach, dziadkach czy innych krewnych. Święta Bożego Narodzenia  są okresem, który przypomina nam o tym, co tak naprawdę ważne - o rodzinie. Każdy z nas powinien dać z siebie wszystko   i  postarać się, aby klimat tych świąt był prawdziwie rodzinny. Warto zatem  zwrócić uwagę na pewne detale, bo właśnie szczegóły budują  tę wyjątkową, świąteczną atmosferę.

W wigilijny poranek można  wspólnie  z rodzicami dekorować  choinkę  i przystroić ją własnoręcznie wykonanymi  ozdobami. Dzięki temu świąteczne  drzewko będzie miało niepowtarzalny charakter.

Warto, by rodzina  zaangażowała się  do wspólnego przygotowywania posiłków. Tradycyjne uszka do barszczu czy pierniczki bez trudu wykonana każdy, nawet dziecko. Samodzielnie wykonany posiłek będzie na pewno smaczniejszy niż potrawy przyniesione ze sklepu.

Można wspólnie wybrać menu na wigilijną kolację. Jest to też dobra okazja do poznania tradycji świątecznych związanych z posiłkami  i  opowiedzenia  najmłodszym , dlaczego na stole musi być dwanaście potraw, po co kładziemy sianko pod obrus, skąd się wziął zwyczaj łamania opłatkiem  i składania sobie życzeń.

Można również wrócić do starego zwyczaju wysyłania  bliskim, z którymi nie możemy się spotkać,   kartek świątecznych. Jest to z pewnością   o wiele milsze niż otrzymanie zwykłego sms-a. Świadczy  bowiem o tym, że przez choćby krótką chwilę pomyśleliśmy o tych osobach, a nie uruchomiliśmy jedynie opcję w telefonie komórkowym. 

To w  rodzinnym gronie  powinniśmy wyczekiwać  pierwszej gwiazdki. Jest ona symbolem rozpoczęcia wieczerzy wigilijnej. Po kolacji  mamy okazję   wspólnie zaśpiewać kolędy. O północy możemy  pójść  na pasterkę.

Święta spędzone w rodzinnym gronie warto także uwiecznić na fotografii. Zdjęcia te po latach będą dla wszystkich niezwykłe, a ich wspólne oglądanie przywoła najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa.

Warto zaangażować się w przygotowania do świąt. Pomóc mamom, babciom tak, by każdy z nas miał radość z oczekiwania na nie i nie odczuwał zmęczenia  na samą myśl o zbliżaniu się tego pracowitego okresu w ciągu roku.

Nie można jednak zapomnieć, co w czasie tych Świąt jest najważniejsze, tak by w ferworze świątecznych przygotowań, sprzątania, wystawania w kolejkach i robienia zakupów
w hipermarketach, nie umknęła nam  Istota ich niezwykłości.

W okresie Bożego Narodzenia warto z rodziną spędzać jak najwięcej czasu, zapomnieć o pracy, nauce, komputerze  i telewizorze. Wspólne świętowanie wzmacnia rodzinne więzy, pomaga zatrzymać się, spojrzeć inaczej często o wiele życzliwiej na siebie. Pozwala zapomnieć o wielu przykrych sprawach, wyciszyć się, przebaczyć dawne urazy. Jest to czas obdarowywania się prezentami, pokazania, jak bardzo dla siebie jesteśmy ważni i wyjątkowi  oraz ile dla siebie znaczymy. Zatem doceńmy ten piękny świąteczny  okres i sprawmy,  by dla każdego z nas był  cudowny i niezapomniany.

 

                                                                         Spokojnych, radosnych i rodzinnych Świąt życzy Wam

                                                                                           Dorota Witkowska - pedagog szkolny