Wakacje   to okres beztroskiej laby, to również  pora,  w której mamy  możliwość rozwijania swoich pasji. Kiedy  uczeń nie znajduje się  już pod presją oceny w dzienniku , jego praca staje się  bardziej owocna. Często też  daje ona  większą satysfakcję. Jeśli  wykonuje  się coś bez przymusu, łatwiej  się tego nauczyć. W czasie wakacji  można zauważyć rzeczy, na które w szkole nie ma  czasu. Teraz jest okazja, żeby je bliżej    poznać .  Uczeń ma możliwość pogłębienia   wiedzy, którą zdobył podczas roku szkolnego. Wakacje sprzyjają   więc  rozwojowi  praktycznemu i  kształtowaniu   osobowości.

W czasie wolnym młody człowiek ma również możliwość spotkań  z rodziną i przyjaciółmi. Może  poprawić stosunki z bliskimi, gdyż  podczas wielu zajęć w trakcie roku szkolnego mogły one  ulec rozluźnieniu. Ma szansę  odnowić stare lub nawiązać nowe znajomości. Wakacje to także świetna pora na wyjazd. Poza domem można pozbyć się trosk i przestać martwić  się codziennością, zapomnieć na chwilę o kłopotach , spędzić czas  w ciszy i spokoju. Zarówno kontakty z innymi, jak i odprężenie są   uczniom potrzebne, więc zawsze powinni pamiętać o przerwie w nauce, aby nie zatracić się w naukowej głębi.

Wakacje  to dni zupełnie inne niż pozostałe, wypełnione obowiązkami. Dlatego niosą za sobą  potrzebę zmian. Nawet najprzyjemniejsza praca, długo wykonywana, może stać się nudna i monotonna. Dzięki tym zmianom  można z  radością, entuzjazmem, zadowoleniem i chęcią wrócić do szkoły. Odprężony, odświeżony i  zrelaksowany umysł szybciej  będzie pochłaniał zasoby wiedzy, którą przyniesie nowy rok szkolny.

Pamiętajmy jednak o tym, by  wakacje spędzić  rozsądnie i  bezpiecznie. Życzę wszystkim, żebyście    od września    pełni  nowych sił, w niezmienionym składzie  wrócili  do szkoły.

 

                                                                                                               Udanego  wypoczynku!

Dorota Witkowska