Powitanie w wykonaniu uczniów naszego gimnazjum zaangażowanych w wymianę oraz grupy cheerleaderek było bardzo żywe i spontaniczne. Gości przywitali również pan burmistrz Andrzej Grabowski, pani dyrektor Renata Faluta-Kaszubowska, pani wicedyrektor Agnieszka Kilińska-Piotrkowska, a także koordynatorzy przedsięwzięcia, pani Ewa Nowak, pani Monika Chrapkowska oraz pani Anna Górna.
Z uwagi na napięty program uczniowie z Sycowa wraz z opiekunami sprawnie udali się na spóźniony obiad. Później nastąpiło ekspresowe rozładowanie najważniejszych bagaży. Nie było nawet czasu na zaplanowaną zabawę „Zgadnij, kto to?”, zakwaterowanie i zwiedzanie szkoły.

Po obiedzie wybraliśmy się na wspólną wycieczkę. Naszym pierwszym celem była Szafarnia, gdzie przygotowano dla nas lekcję muzealną z pokazem filmu o Szafarni
i Golubiu-Dobrzyniu. Uczniowie z zaciekawieniem wsłuchiwali się w opowiadania „wujka Rysia” – jak tytułował się tamtejszy przewodnik. Swoje talenty artystyczne zaprezentowali przed widownią również uczniowie z Sycowa. Kacper zachwycił wszystkich porywającym wykonaniem „Etiudy Rewolucyjnej”, Ania spontanicznie wyrecytowała fragment prozy poświęcony Chopinowi, a Michał zaśpiewał utwór „Życzenie”. Miłym akcentem były nagrody, jakie otrzymali nasi goście za swe występy. Na zakończenie przeszliśmy do zwiedzania ośrodka i parku chopinowskiego.

Po Szafarni udaliśmy się do zamku Anny Wazówny. Dzięki zaangażowaniu naszych historyków pani Marzanny Okrucińskiej i pana Tomasza Bruchleja, którzy pełnili rolę kompetentnych przewodników, cała grupa zwiedzających poznała historię i legendy związane z zamkiem golubskim. Jako, że pogoda jeszcze wtedy nam dopisywała, udało się zrobić piękne zdjęcia i to nawet z udziałem przypadkowo spotkanej pary młodej.

Kolejnym punktem wycieczki była osada Karbówko. Tutaj „spacer” w tempie marszobiegu i podziwianie przepięknie zagospodarowanego terenu oraz rustykalnych chat. Nie obyło się również bez harców na trampolinie oraz krótkiego relaksu na huśtawce. Kolejne wspólne zdjęcie i powrót do Kowalewa. Tu czekały już następne atrakcje. Od dwóch godzin rozgrzewał się zespół i z niepokojem oczekiwano na sygnał o możliwości rozpalenia ogniska. Nie tak szybko… Po powrocie do szkoły uczniowie z Sycowa i ich opiekunowie zabrali z autokaru pozostałe bagaże i zakwaterowani zostali w odpowiednich „pokojach” (tzn. przekształconych tymczasowo: świetlicy, siłowni, sali rewalidacyjnej oraz pokoju pedagoga szkolnego). Przebrani, ale głodni i wciąż żądni wrażeń niczym w pochodzie majowym ruszyliśmy w kierunku M-GOK. W spacerze towarzyszyli nam nieustannie pani dyrektor Renata Faluta-Kaszubowska, pani wicedyrektor Agnieszka Kilińska-Piotrkowska, koordynatorzy wymiany, a także pani Okrucińska i pan Truchlej, którzy tym razem dzielili się wiedzą o zabytkowych miejscach Kowalewa Pomorskiego.

Na placu za M-GOK wszystko już pieczołowicie przygotowano. Zatem do pieczenia kiełbasek i wieczornego posiłku nie trzeba było nikogo namawiać. Rockowe dźwięki dochodzące z wewnątrz domu kultury szybko przyciągnęły wymianowiczów. Rozpoczął się koncert zespołu NON-STOP. Wykonawcy skutecznie poderwali wszystkich do zabawy, młodzież tańczyła przy scenie i entuzjastycznie nagradzała brawami każdy kolejny utwór. Razem z wokalistką zespołu Kasią Golomską zaśpiewał nawet jeden z gości – Michał, ten sam, który wcześniej prezentował swoje talenty w Szafarni. W trakcie występu można było posilić się słodkościami oraz dzięki napojom orzeźwiającym podładować wyczerpujące się baterie. Koncert zakończył się około 21:30. Wtedy to uczniowie z Kowalewa pojechali do domów, a Sycowianie udali się spacerkiem do gimnazjum na zasłużony i pewnie upragniony nocleg. Niestety, przed nimi było jeszcze sporo pracy. Opiekunowie wyznaczyli swoim uczniom konkretne zadania, z których każdego skrupulatnie rozliczano. Dzień pierwszy zakończył się dla naszych gości bardzo późno…

W czwartek, 6 maja wspólne spotkania rozpoczęliśmy już o 8:00. Uczniowie z Sycowa przedstawili naszej społeczności szkolnej prezentację o swoim gimnazjum
i mieście. Jednocześnie w pokoju nauczycielskim odbyło się zebranie przybyłych opiekunów z częścią naszego grona pedagogicznego. Rozmawialiśmy o idei wymiany szkół imienia Jana Pawła II, a także wymieniliśmy się informacjami na temat funkcjonowania naszych placówek. Na zakończenie pani Renata Wojciechowska przekazała nauczycielom słodki upominek w postaci sycowskich „Krówek”.

Dalszy punkt programu to wycieczka do Torunia, na którą udali się tylko nasi goście w towarzystwie pani Moniki Chrapkowskiej i Ewy Nowak. I tak o 10:00 zajęcia „Muzealni Tropiciele” w Ratuszu, 11:30 Makieta Średniowiecznego Torunia w Domu Kopernika, potem czas wolny i obiad o godz. 13:00. Następnie o godz. 14:00 chwila relaksu podczas seansu „Osiem planet” w Planetarium oraz aktywne eksperymentowanie w Orbitarium. Chociaż pogoda nie rozpieszczała wycieczkowiczów, na trasie zwiedzania pojawiły się jeszcze inne ważne miejsca toruńskiej Starówki, o których ciekawie opowiadała nam pani przewodnik. Największym zainteresowaniem cieszyło się sprawdzanie tzw. pionu moralnego przy Krzywej Wieży. Po dwugodzinnym spacerze, nadal w strugach deszczu udaliśmy się do autokaru, aby powrócić do Kowalewa.

Podczas gdy uczniowie z Sycowa podziwiali Toruń, nasi wymianowicze, którzy pozostali w szkole pracowali intensywnie nad trzema projektami. Grupa pierwsza – literacka zajęła się tworzeniem wierszyka (rymowanki); grupa druga – plastyczna (pod fachowym kierunkiem pani Mirosławy Delikat-Marszałek) przygotowała dwie antyramy z rysunkami oraz opisami miejsc, które Sycowianie zwiedzili podczas pobytu w naszym regionie. Trzecia grupa – komputerowa przygotowała projekt prezentacji multimedialnej dotyczącej naszej wymiany.

Wieczorem, po powrocie z Torunia przyszedł czas na zwiedzanie naszego gimnazjum. Uczniowie pod przewodnictwem pani dyrektor Renaty Faluty-Kaszubowskiej udali się do wybranych sal lekcyjnych. Zobaczyli również salę teatralną, salę z wytłaczankami, gdzie próby odbywa zespół NON-STOP oraz halę sportową. Trzeba przyznać, że nasza szkoła zrobiła na gościach ogromne wrażenie. Na zakończenie bardzo intensywnego i pełnego wrażeń dnia, uczniowie jak poprzedniego wieczoru zabrali się za podsumowania oraz zbieranie materiałów do kolejnej prezentacji.

Ostatni dzień wymiany, równie pochmurny i deszczowy jak poprzedni, obfitował w kolejną porcję duchowych, artystycznych i edukacyjnych doznań. O 7:30 spotkaliśmy się w Kościele Parafialnym p.w. Świętego Mikołaja w Kowalewie, gdzie siostra Monika oraz ksiądz Andrzej opowiadali o historii świątyni oraz figury Kowalewskiej Pani. Uczniowie mieli również okazję uczczenia relikwii Świętego Mikołaja. Potem udaliśmy się do M-GOK, aby podziwiać naszych nauczycieli panią Magdalenę Mytlewską, pana Marcina Rybackiego oraz wykonawców szkolnego chóru w niezwykle nastrojowym repertuarze utworów lat 20-tych i 30-tych. Widownia była zachwycona, a uczniowie z Sycowa już snuli plany na przygotowanie podobnego koncertu w swoim gimnazjum. Na tym nie koniec wrażeń.
Po kilkuminutowej przerwie rozpoczął się XVI Konkurs Historyczny – „W Średniowiecznym Kowalewie”, na początku którego uczestniczyliśmy jako goście w nietypowej lekcji historii przygotowanej przez Wojów Słowiańskich „Dąb Pomorza” z Torunia. Oj było wesoło!

Wróciliśmy do szkoły i rozpoczęliśmy spotkanie podsumowujące wymianę.
Na początek uczniowie z Sycowa przedstawili kolekcję zdjęć z naszych wspólnych wyjazdów i działań. Rozegraliśmy konkurs, w którym wygrała drużyna z Sycowa. Po raz kolejny byliśmy również świadkami pokazów muzycznych naszych gości. Usłyszeliśmy występ akordeonistów i Kacpra w roli saksofonisty oraz piękny śpiew jednej z naszych koleżanek. Jako, że deszcz padał i padał bez przerwy, na obchody 65 rocznicy zakończenia II Wojny światowej udali się tylko nasi przedstawiciele oraz opiekunowie.

Wkrótce nastał czas pożegnania. W pierwszej kolejności goście. I tu wielkie zaskoczenie. Odebraliśmy wiele miłych podziękowań i ciepłych słów. Otrzymaliśmy mnóstwo upominków – foldery, rysunki i książki o Sycowie; breloczki, mapy, pocztówki, długopisy, no i „Sycusie” projektu jednej z tamtejszych gimnazjalistek. Wszystkie prezenty będą nam przypominać o tej wyjątkowej wymianie. Na ręce pani dyrektor Renaty Faluty-Kaszubowskiej przekazano również dwie małe sosny (odmiana o nazwie „Syców"). Dodatkowo jeszcze oficjalnie zaproszono nas – gimnazjalistów i opiekunów z Kowalewa do złożenia wizyty w Sycowie. Po obiedzie i zapakowaniu bagaży, Sycowianie byli już gotowi do drogi. Tym razem my przekazaliśmy uczniom i opiekunom przygotowane wcześniej prezenty: antyramy z trasą pobytu w naszym regionie, wiersz ze zdjęciem i podpisami wszystkich uczestników oraz kilka drobnych upominków. Były podziękowania, uściski, a nawet łzy. Po wspólnym odśpiewaniu ulubionej pieśni naszego patrona „Barki” nasi goście wyruszyli w drogę powrotną do domu.

Wymiana z gimnazjum w Sycowie to dla nas nowe przedsięwzięcie i wyzwanie.
Był to zarazem bardzo krótki, ale wyjątkowo intensywny czas wspólnych przygód i działań. Mamy nadzieję, że pobyt Sycowian w Kowalewie Pomorskim był dla wszystkich okazją do zdobycia nowych doświadczeń i nawiązania znajomości oraz obfitował w same pozytywne wrażenia. Do zobaczenia w Sycowie!!!

Link do galerii zdjęć, Wiersz dla Sycowian