W ubiegłym roku szkolnym gościliśmy w naszej szkole grupę trzydziestu gimnazjalistów i ich troje opiekunów z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie. Wizyta przeprowadzona została w ramach wymiany szkół imienia Jana Pawła II.

W tym roku szkolnym przyszedł czas na rewizytę i grupa dwudziestu czterech uczniów naszego gimnazjum wraz z trzema opiekunami: p. Moniką Chrapkowską, p.Mariuszem Wardeńskim i p. Bartłomiejem Lüdtke, udała się w podróż do Sycowa.

Oto krótka relacja z przebiegu wizyty...

Sycowianie bardzo mili
Nasze progi odwiedzili.
Nowe przyjaźnie zawarliśmy
I się dobrze bawiliśmy.
Golub, Szafarnia zwiedzone,
Nasze pierwsze cele zostały spełnione.
Potem był krótki odpoczynek
W Karbówku – na trampolinie.
Wieczorem kiełbaski, bułki i ognisko
To dla Sycowian przygotowane wszystko.
Następnie porywający koncert się zaczął
Szok! Wszyscy dookoła skaczą!

Tak zakończył się dzień pierwszy
Czas na drugi – jeszcze lepszy.

Sycowianie swą ojczyznę zaprezentowali
Zaproszenie serdeczne każdemu przekazali.
Potem wycieczka do Torunia starego,
by dowiedzieć się o grodzie czegoś ciekawego.
Dom Kopernika, Planetarium zwiedzone
Toruńskie pierniki są już zjedzone.
Atutem miasta jest piękna starówka
Gdzie Kopernika znajduje się placówka.
Wieczorem pełni wiedzy i wrażeń
Udali się Sycowianie w krainę sennych marzeń.

Dzień trzeci zaczęliśmy występem chóru
Przyjechali też bracia zza toruńskich murów.
Rycerskie popisy prezentowali,
Wszyscy z zaciekawieniem ich oglądali.
Teraz pożegnania nadszedł czas
Będzie nam bardzo brakować Was!
Lecz niebawem odwiedziny
Naszą przyjaźń zacieśnimy!
Łączy nas młodość i imię patrona,
Więc gwarancja współpracy zapewniona.

W dniach 5–7 maja 2010r. gościła w naszej szkole grupa trzydziestu gimnazjalistów wraz z trzema opiekunami z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie. Wizyta była planowana od kilku miesięcy, a przeprowadzona została w ramach wymiany szkół imienia Jana Pawła II. Uczniowie i ich opiekunowie przyjechali do Kowalewa w środę 5 maja br. Długo czekaliśmy na przyjazd gości. Telefony i sms-y śledziły każdy ostatni kilometr trasy do Kowalewa. Wreszcie około godz. 14:30 naszym oczom ukazał się wjeżdżający w bramę gimnazjum autokar z Sycowianami.

Ja to się zaczęło?

W grudniu 2009 roku nasza szkoła otrzymała propozycję współpracy z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie w ramach wymiany szkół, których patronem jest Jan Paweł II. Syców to 10 tysięczne miasto w województwie dolnośląskim położone na pograniczu województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego, 50 km od Wrocławia. Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie tamtejszego gimnazjum już od kilku lat prowadzą wymianę z gimnazjami, należącymi do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Cele wymiany to:

• zbliżenie społeczności szkół noszących imię Jana Pawła II,
  • wymiana doświadczeń między szkołami,
  • zapoznanie z kulturą i tradycjami regionów,
  • poznanie walorów przyrodniczych, turystycznych i krajoznawczych regionu,
  • kształtowanie postaw uczniowskich opartych na wzorcach Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Pani dyrektor, nauczyciele i przede wszystkim uczniowie naszego gimnazjum z entuzjazmem przyjęli zaproszenie do wymiany. Wyznaczono szkolnych koordynatorów projektu, a zainteresowani uczniowie klas I i II zgłosili swoją chęć uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. I tak w naszej szkole utworzyła się grupa 26 uczniów - „wymianowiczów”.

I co dalej?

Zgodnie ze wstępnymi uzgodnieniami z panią Renatą Wojciechowską – koordynatorem wymiany z sycowskiego gimnazjum, grupa 30 uczniów z Sycowa przyjedzie do Kowalewa już w maju. Uczniowie wraz z opiekunami spędzą u nas 3 dni. Na początku przyszłego roku szkolnego (wrzesień-październik 2010) przedstawiciele naszej szkoły wybiorą się z wizytą do Sycowa.
Zanim jednak przywitamy gości z Sycowa w Kowalewie przed nami wiele przygotowań i wyzwań. Pierwsze zadanie już za nami. Każda ze szkół przygotowała prezentację swoich uczniów biorących udział w wymianie. I tak, nasza prezentacja jest dostępna na stronie sycowskiego gimnazjum www.gimsycow.com.pl. Sycowianie natomiast prezentują się na naszej szkolnej stronie internetowej. Zapraszamy do zapoznania się z uczniami, którzy już niedługo złożą nam wizytę.