somonino 2016 40W dniach 7-9 czerwca 2016r. grupa 30 gimnazjalistów wraz z opiekunami uczestniczyła w wyjeździe do Somonina na Kaszubach. Wycieczka odbyła się w ramach wymiany szkół im. Jana Pawła II i jest kontynuacją współpracy międzyszkolnej nawiązanej w 2013r.

Po raz drugi gościliśmy w somonińskim gimnazjum i tak jak poprzednio przyjęto nas niezwykle ciepło i przyjaźnie. Program wizyty był bardzo intensywny. Organizatorzy pokazali nam najpiękniejsze zakątki swojego regionu. Byliśmy w miejscowości turystycznej Ostrzyce, gdzie pływaliśmy statkiem po jeziorze. Odwiedziliśmy Brodnicę Górną i punkt widokowy na Złotej Górze. W Mirakowie - Stryszej Budzie, w parku miniatur, oglądaliśmy sławne budowle z całego świata, a park gigantów zaskoczył nas ogromnymi okazami owadów, ptaków oraz przedmiotów codziennego użytku. W Sianowie przywitał na ksiądz proboszcz, który opowiedział historię parafii oraz cudownej figurki Marki Boskiej Sianowskiej, Królowej Kaszub. Na trasie wycieczki znalazły się również Kartuzy. Odwiedziliśmy tam Muzeum Kaszubskie. W drodze do Somonina wstąpiliśmy do miejscowości Wdzydze Kiszewskie, gdzie znajduje się muzeum i kaszubski park etnograficzny. Na zakończenie wyjazdu, wdrapaliśmy się jeszcze na Wieżycę, aby zapamiętać panoramę Kaszub i urokliwe pejzaże tamtych stron.

WYMIANA Z GIMNAZJUM im. JANA PAWŁA II W SOMONINIE

Wymiana Szkół imienia Jana Pawła II to już drugie tego typu przedsięwzięcie będące kontynuacją projektu z 2009 roku, kiedy to nasza szkoła podjęła współpracę z gimnazjum w Sycowie. Poprzednio zostaliśmy zaproszeni do wymiany, tym razem to inicjatywa podjęta przez naszych nauczycieli. Poszukiwania szkoły rozpoczęły się już w listopadzie 2012r. Szkolni koordynatorzy wymiany (Anna Górna, Ewa Nowak oraz Monika Lüdtke) po uzgodnieniach z dyrekcją szkoły w grudniu wystosowali zaproszenie do współpracy do Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Somoninie. Odpowiedź wraz z wyrazami chęci podjęcia współpracy nadeszła w styczniu; koordynatorem wymiany z gimnazjum w Somoninie została pani Elżbieta Mateja.

Dlaczego akurat Somonino?

O wyborze szkoły zdecydował przede wszystkim wspólny Patron. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja szkoły oraz region, w którym jest położna. Somonino to mała miejscowość na Kaszubach, które zachwycają niepowtarzalnym krajobrazem, tradycjami oraz kulturą. W niedalekiej odległości od Somonina położone jest Żukowo, miejsce spoczynku Księdza Kanonika Franciszka Ksawerego Okroya, Honorowego Obywatela Gminy Kowalewo Pomorskie. Jest to miejsce, które znajdzie się z pewnością na trasie naszego wyjazdu planowanego na czerwiec.

Jakie są cele wymiany?

• zbliżenie społeczności szkół noszących imię Jana Pawła II,
  • wymiana doświadczeń między szkołami,
  • edukacja młodzieży dotycząca osoby Franciszka Ksawerego Okroya, Honorowego Obywatela Gminy Kowalewo Pomorskie,
  • kształtowanie postaw uczniowskich opartych na wzorcach Rodziny Szkół im. Jana Pawła II,
  • zapoznanie z kulturą i tradycjami regionów,
  • poznanie walorów przyrodniczych, turystycznych i krajoznawczych regionu,

Wymiana ze szkołą w Somoninie przebiega według ustalonego harmonogramu. Pierwszy punkt to zebranie grupy uczniów chętnych do współpracy z rówieśnikami z Kaszub. Ten etap pracy mamy już za sobą. Zakwalifikowane osoby to przedstawiciele klas I i II, którzy aktywnie uczestniczą w życiu szkoły. To uczniowie gotowi na nowe wyzwania, którzy będą reprezentować naszą szkołę podczas planowanego wyjazdu. Kolejne zadanie to przygotowanie „wizytówek”, prezentacji o uczestnikach i opiekunach. Dostępne są one na stronie internetowej naszego gimnazjum. Podobnie zaprezentowali się dla nas „wymianowicze” z Somonina. Finał projektu w tym roku szkolnym to trzydniowy wyjazd do Somonina w czerwcu. Zanim jednak do niego dojdzie, przed nami jeszcze sporo przygotowań. Planujemy nakręcić film promujący naszą szkołę oraz miasteczko. Czeka nas dokładne zaplanowanie wycieczki oraz programu pobytu w Somoninie. W kolejnym roku szkolnym (wrzesień – październik 2013) będziemy czekać na odwiedziny gości z gimnazjum w Somoninie.

Anna Górna