• Biblioteka
 • Wydarzenia
 • Zbiory
 • Dokumenty
 • Linki
 • Tablice informacyjne
 • Regulamin wypożyczania podręczników

Biblioteka Gimnazjum oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej

GODZINY OTWARCIA

Zapraszamy od poniedziałku do piątkuregal2.
Biblioteka  Publicznego Gimnazjum  czynna w godzinach:

poniedziałek    8.oo – 14.oo
wtorek             8.oo – 15.oo
środa              8.oo – 11.oo  i  12.oo – 15.oo
czwartek          8.oo – 15.oo
piątek              8.oo – 14.oo

LOKAL

Biblioteka składa się z dwóch pomieszczeń:

 1. wypożyczalni z księgozbiorem podręcznym i zbiorem czasopism;
 2. czytelni.

W bibliotece funkcjonujeInternetowe Centrum Informacji Multimedialnej. W skład wyposażenia centrum wchodzą komputery z oprogramowaniem oraz urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka, ksero).

CZYTELNICY

Czytelnicy to uczniowie gimnazjum, pracownicy, absolwenci, mieszkańcy gminy Kowalewo.

KONTAKT

Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II
ul. Jana Pawła II 2, 
87-410 Kowalewo Pomorskie
tel. (056) 684-01-85

PRACOWNICY

Bibliotekę prowadzi 
mgr Mirosława Delikat-Marszałek

Read More

Aktualne cały rok 

I Ty możesz podarować książkę bibliotece

Masz w domu książki, które nie są Ci już potrzebne? Zostań naszym darczyńcą i przynieś książki do biblioteki szkolnej! Inni na pewno z nich skorzystają!

 

Obchody Święta Niepodległości

W dniu 10 listopada 2016 roku w naszym Gimnazjum uroczyście obchodziliśmy Święto Niepodległości. Nauczyciele i pracownicy szkoły przygotowali dla uczniów ciekawą wyprawę w czasie pod hasłem: „11 listopada – żywa tradycja, żywa pamięć”. Gimnazjaliści odwiedzili 17 stacji badawczych, w których mogli spojrzeć na tamte lata za każdym razem z zupełnie innej perspektywy. Tego dnia również do biblioteki szkolnej przybyli uczniowie z wszystkich klas. Nauczycielka biblioteki p. Mirosława Delikat- Marszałek oraz p. Agnieszka Szymańska i p. Magdalena Urbańska zapoznały młodzież z funkcjonowaniem różnego typu bibliotek na ziemiach polskich należących do zaborów: rosyjskiego, pruskiego i austriackiego na przełomie XIX i XX wieku. W czasie spotkania omówiono również wpływ rozwoju techniki i przemysłu na rynek wydawniczy książek i czasopism w tamtym okresie. Dzięki udostępnieniu kilkunastu cennych woluminów z prywatnych zbiorów, uczniowie mieli wyjątkową okazję bezpośredniego kontaktu z książkami wydanymi w 2 połowie XIX i na początku XX wieku (najstarsza pochodziła z 1851 r.).

Mamy nadzieję, że spotkanie w bibliotece było dla naszej młodzieży ciekawą lekcją historii.

Kiermasz książek

Jak co roku, w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, biblioteka gimnazjum zorganizowała w pierwszej połowie października br. kiermasz książek. Tym razem oferta przygotowana była pod kątem akcji „Książka dla Styrczan” i zawierała pięknie wydane książki dla dzieci.

Uczniowie z klasy III a wraz z wychowawczynią, panią Roksaną Kaźmierkiewicz i nauczycielem biblioteki, panią Mirosławą Delikat – Marszałek przeprowadzili coroczną zbiórkę dla dzieci z Polskiej Szkoły w Styrczy w Mołdawii. Każda klasa zakupiła na kiermaszu minimum jedną ślicznie wydaną bajkę lub baśń. Działania uczniów wsparli również nauczyciele gimnazjum, którzy kupowali często po kilka egzemplarzy. W sumie zakupiono ponad 60 sztuk książek. Pierwszą paczkę z książkowymi prezentami wysłano w październiku, a następna powędruje do Polonii mołdawskiej na początku przyszłego roku.

Dziękujemy uczniom i wychowawcom oraz nauczycielom za hojne wsparcie tej szczytnej akcji!

Akcja „Szkolna lista bestsellerów książkowych”

W dniach 11 i 12.10.2016 r. w naszym gimnazjum przeprowadzono akcję „Szkolna lista bestsellerów książkowych”. Przedsięwzięcie miało na celu poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów oraz dostosowanie księgozbioru biblioteki szkolnej do upodobań młodzieży.

W przeprowadzenie wyborów zaangażowani byli uczniowie klasy II e realizujący projekt, a nad ich prawidłowym przebiegiem czuwały: pani Katarzyna Marciniak i bibliotekarka, pani Mirosława Delikat- Marszałek. Uczniowie utworzyli Szkolną Komisję Wyborczą. „Ruchoma” komisja odwiedzała poszczególne klasy podczas lekcji w celu przeprowadzenia głosowania. Gimnazjaliści wrzucali do urn kartki z tytułami najciekawszych ich zdaniem książek. Po zakończeniu wyborów Szkolna Komisja Wyborcza zliczyła wszystkie głosy i przygotowała zestaw tytułów. Gimnazjaliści wskazali ponad 80 książek. Najwięcej głosów zdobyły:

 1. Cykl „Harry Potter” J.K. Rowling
 2. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena
 3. Cykl „Percy Jackson” R. Riordana
 4. Cykl „Więzień labiryntu” J. Dashnera
 5. „Dziewczyna z pociągu” P. Hawkinsa
 6. „Tam, gdzie spadają anioły” D. Terakowskiej
 7. Cykl „Wiedźmin” A. Sapkowskiego
 8. Saga „Zmierzch” S. Meyer
 9. „Atramentowe serce” C. Funke
 10. „Dom tajemnic” C. Columbusa
 11. „Poczwarka” D. Terakowskiej

Dziękujemy wszystkim gimnazjalistom za udział w głosowaniu, gdyż Wasze wybory pomogą w zakupach nowych książek do biblioteki szkolnej. Słowa podziękowania należą się również uczniom kl. IIe za sprawne przeprowadzenie akcji.

 

rok szkolny 2015/2016

Konkurs „Książka, którą polecam moim rówieśnikom”

W marcu br. biblioteka szkolna ogłosiła konkurs „Książka, którą polecam moim rówieśnikom” skierowany do uczniów naszego gimnazjum. Konkurs miał na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych młodzieży. Wpłynęło czternaście prac, które oceniła komisja w składzie: p. Maria Skrzeszewska, p. Karolina Skotarczak i p. Dawid Nieczypor. Za najciekawszą uznano recenzję Jagody Fordońskiej z kl. 3 e. Drugie miejsce przyznano Wiktorii Kiżewskiej z kl. 3 d, zaś trzecie – Jakubowi Manikowskiemu z kl. 3 d. Wręczenie nagród książkowych nastąpiło we wtorek, 5 kwietnia br. Najciekawsze prace zostaną opublikowane w szkolnej gazetce „Pegaz”.

Dziękujemy gimnazjalistom za udział w konkursie!

Akcja "Podaruj książkę bibliotece szkolnej"

Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych przeprowadziliśmy w ramach projektu akcję "Podaruj książkę bibliotece szkolnej". W sprawne jej przeprowadzenie włączyli się aktywnie uczniowie kl. II e wraz z wychowawczynią ,p. Marią Wróblewską. Na początku października w szkolnym radiowęźle zostały ogłoszone wszystkie szczegóły dotyczące akcji. Spośród wielu propozycji na rynku księgarskim gimnazjaliści wybrali ponad 20 tytułów i stworzyli listę pozycji do losowania. Przewodniczący klas wylosowali tytuły z puli, a następnie klasy zakupiły wylosowane książki. Każda książka ofiarowana w akcji zawierała przygotowaną przez uczniów kl. II e wklejkę z listą darczyńców. Dzięki temu pozyskaliśmy 16 sztuk książek literatury młodzieżowej. Na zakończenie uczniowie zorganizowali w pomieszczeniu biblioteki wystawkę książek zakupionych w tegorocznej akcji.

Tytuły pozyskanych książek:

 • Veronica Roth ,,Niezgodna’’

 • Veronica Roth ,,Zbuntowana’’

 • Veronica Roth ,, Wierna’’

 • Veronica Roth ,,Cztery’’

 • James Dashner ,,Więzień labiryntu’’

 • James Dashner ,,Próby ognia’’

 • James Dashner ,,Lek na śmierć’’

 • John Green ,,19 razy Katherine’’

 • Lois Lowry ,,Dawca’’

 • James Dawson ,,Wypowiedz jej imię’’

 • Becca Fitzpatrick "Szeptem"

 • Colleen Hoover ,,Hopeless’’

 • Jennifer Niven ,,Wszystkie jasne miejsca’’

 • Gayle Forman „Zostań, jeśli kochasz”

 • Diane Setterfield „Trzynasta opowieść”

 • David Levithan „Każdego dnia”

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Dzień Pluszowego Misia 2015 

W środę, 25 listopada, po raz trzeci świętowaliśmy w naszej szkole Światowy Dzień  Pluszowego Misia. W tym roku obchody tego święta przygotowali uczniowie klasy III e wraz z wychowawczynią, p. Gabrielą Papierkiewicz-Brzustowską i bibliotekarką szkolną, p. Mirosławą Delikat-Marszałek.

Cieszymy się, że gimnazjaliści przynieśli do szkoły rozmaitej wielkości pluszowe misie. Zaangażowanie uczniów zostało nagrodzone, gdyż za przyniesienie maskotki byli zwolnieni z odpytywania i niezapowiedzianych kartkówek. Każdą klasę odwiedził okazały pluszowy miś, z którym uczniowie robili pamiątkowe zdjęcia.

Ponadto w tym dniu zorganizowano konkurs „Miś maksymalny i miś minimalny”. Tydzień przed konkursem na korytarzach zawisły plakaty informacyjne, a w szkolnym radiowęźle zostały ogłoszone wszystkie szczegóły dotyczące konkursu. Warunkiem uczestnictwa w nim było dostarczenie do biblioteki odpowiedniej wielkości pluszaków. Konkurs był skierowany zarówno do uczniów, jak i nauczycieli.

Wysokość misiów zmierzyła komisja w składzie:

- pani Renata Faluta-Kaszubowska - dyrektor szkoły
- pani Mirosława Delikat-Marszałek - bibliotekarka.
Nagrody przyznano w dwóch grupach wiekowych:  nauczyciele, uczniowie.

Wyniki konkursu:
Miś maksymalny – kategoria uczniowie:

I miejsce - Natalia Tarazewicz z kl. II c,
II miejsce - Klaudia Lipińska z kl. II c,
III miejsce - Marta Jurkiewicz z kl. II d

Miś minimalny – kategoria uczniowie:

I miejsce - Iza Włudarczyk z kl. I b,
II miejsce - Patryk Rutkowski z kl. II c,
III miejsce - Karolina Wojnowska z kl. III c.

Wśród nauczycieli najmniejszego, mierzącego 10 cm misia, przyniosła pani Gabriela Papierkiewicz-Brzustowska.
Zwycięzcy otrzymają słodkie nagrody- niespodzianki, które zostaną wręczone w grudniu podczas spotkania świątecznego „Christmas Event”. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

Kiermasz taniej książki

Jak co roku, w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych, biblioteka gimnazjum zorganizowała w dniach 12- 30 października br. kiermasz taniej książki. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy gimnazjum mogli zakupić w atrakcyjnej cenie między innymi: pięknie wydane książki dla dzieci oraz literaturę młodzieżową i popularno-naukową.

rok szkolny 2014/2015

Akcja „Ogólnopolskie Wybory Książek”

Od stycznia do końca marca 2015 roku w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce zorganizowano Ogólnopolskie Wybory Książek. Patronat objęła Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik- Rostkowska.

Wybory Książek miały na celu poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów oraz dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań czytelniczych uczniów.

Nasze gimnazjum, tak jak wiele innych szkół w Polsce, przystąpiło do tej akcji. Nad jej prawidłowym przebiegiem czuwały: bibliotekarka, pani Mirosława Delikat- Marszałek oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego, pani Malwina Sikora. W przeprowadzenie wyborów zaangażowane były dziewczęta z SU: Karolina Kałon, Laura Mytlewska, Angelika Waszewska, Oliwia Szczepańska oraz Karolina Dawiec, które tworzyły Szkolną Komisję Wyborczą. „Ruchoma” komisja odwiedzała poszczególne klasy podczas lekcji w celu przeprowadzenia głosowania. Uczniowie wrzucali kartki z tytułami najciekawszych ich zdaniem książek. Po zakończeniu wyborów Szkolna Komisja Wyborcza zliczyła wszystkie głosy i zrobiła zestaw tytułów. Gimnazjaliści wskazali 124 tytuły książek. Najwięcej głosów (10 i więcej) zdobyły:

 1. „Władca pierścieni” (trylogia) J.R.R. Tolkien - 22 głosy
 2. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkien – 15 głosów
 3. „Gwiazd naszych wina” J. Green – 15 głosów
 4. „50 twarzy Greya” E.L. James – 14 głosów
 5. „Zapytaj Alice” Anonim – 13 głosów
 6. „Pamiętnik narkomanki” B. Rosiek – 12 głosów
 7. „Jutro, kiedy zaczęła się wojna” J. Marsden – 11 głosów
 8. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” J.K. Rowling – 10 głosów
 9. „Zostań, jeśli kochasz” G. Forman – 10 głosów

 Listę tytułów wraz ze sprawozdaniem przesłano do organizatora – redakcji „Biblioteki w Szkole”.

Dziękujemy wszystkim za udział w tym ważnym przedsięwzięciu!

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Akcja "Książka dla biblioteki szkolnej"

Po raz drugi, w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych, biblioteka gimnazjum zorganizowała akcję „Książka dla biblioteki szkolnej”. Spośród wielu propozycji na rynku księgarskim bibliotekarka wybrała kilka tytułów i stworzyła listę pozycji do losowania. Przewodniczący klas wylosowali tytuły z puli, a klasy zebrały pieniądze, za które następnie zakupiły wylosowane książki i dostarczyły je do biblioteki. Każda książka ofiarowana w tej akcji zawierała specjalną wklejkę z informacją, z jakiego to roku prezent i od której klasy (wraz z listą nazwisk uczniów i wychowawcy). Dzięki temu pozyskaliśmy 17 sztuk książek literatury młodzieżowej:

 1. John Marsden „Jutro 5. Gorączka”
 2. John Marsden „Jutro 6. Cienie”
 3. John Marsden „Jutro 7. Po drugiej stronie świtu”
 4. John Marsden „Kroniki Ellie. Wojna się skończyła, walka wciąż trwa”
 5. John Marsden „Kroniki Ellie 2. Nieuleczalna”
 6. John Marsden „Kroniki Ellie 3. Przyciągając burze”
 7. Tahereh Mafi „Dar Julii”
 8. Tahereh Mafi „Julia. Trzy tajemnice” (dodatek)
 9. John Greek „Gwiazd naszych wina”
 10. John Green „Szukając Alaski”
 11. John Green „Papierowe miasta”
 12. Hyde Catherine Ryan „Nie pozwól mi odejść”
 13. Małgorzata Warda „Miasto z lodu”
 14. Joss Stirling „Kim jesteś Sky?”
 15. Gemma Malley „Deklaracja”
 16. Gemma Malley „W sieci”
 17. Gemma Malley „Jutro”

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy! Szczególne podziękowania należą się wychowawcom klas, którzy czuwali na sprawnym zakupem książek.

Gimnazjaliści, liczymy na Waszą hojność w przyszłym roku!

Kiermasz taniej książki

W dniach 15- 31 października br., w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych, biblioteka gimnazjum zorganizowała również kiermasz taniej książki. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy gimnazjum mogli zakupić w atrakcyjnej cenie między innymi: pięknie wydane książki dla dzieci oraz literaturę młodzieżową i popularno- naukową.

Konkurs „Miś maksymalny” 

Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto ustanowione 25 listopada 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, która na długo stała się niekwestionowanym królem zabawek.

Cieszymy się, że po raz kolejny gimnazjaliści wraz z nauczycielami aktywnie włączyli się w obchody tego radosnego święta, przynosząc do szkoły rozmaitej wielkości pluszowe misie. Zaangażowanie uczniów zostało nagrodzone, gdyż za przyniesienie maskotki byli zwolnieni z odpytywania i niezapowiedzianych kartkówek. Tego dnia w szkole trudno było nie zauważyć właścicieli zarówno dużych, jak i małych pluszaków.

Z okazji Dnia Pluszowego Misia biblioteka szkolna ogłosiła konkurs „Miś maksymalny”. Warunkiem uczestnictwa w nim było dostarczenie do biblioteki możliwie jak najwyższego misia. Konkurs był skierowany zarówno do uczniów, jak i nauczycieli. Wysokość misiów zmierzyła komisja w składzie:

- pani Renata Faluta – Kaszubowska – dyrektor szkoły,

- pani Aneta Górtowska – opiekun Samorządu Uczniowskiego,

- Karolina Kałon – zastępca przewodniczącego SU,

- pani Mirosława Delikat – Marszałek  – bibliotekarka szkolna.

Nagrody przyznano w dwóch grupach wiekowych: nauczyciele, uczniowie.Wśród uczniów najwyższego misia, mierzącego 184 cm, przyniosła Klaudia Jastrzębska z kl. III b. Na drugim miejscu uplasował się 127 cm miś Moniki Jezior  z kl. III c. Nieco mniejszy, mający 114 cm wzrostu, był miś  Pauliny Zegarskiej z kl. III e. W kategorii wiekowej nauczyciele zwyciężyła  pani Roksana Kaźmierkiewicz, której pluszak mierzył 173 cm. Wyróżnienia przypadły: Iwonie Opas z kl. III d, Monice Polowczyk z kl. I a oraz Zuzannie Lewandowskiej z kl. I e.      

Zwycięzcy, czyli właściciele najwyższych misiów, otrzymają nagrody – niespodzianki, które zostaną wręczone 6 grudnia podczas akcji „Mikołajki w szkole”.

Cieszymy się, że tegoroczny Dzień Pluszowego Misia był kolejną okazją, by zobaczyć uśmiech na twarzach nie tylko gimnazjalistów!

rok szkolny 2013/2014 

Konkurs czytelniczy „ Przysłowie prawdę ci powie”

W czwartek , 22 maja 2014 roku , w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pomorskim odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Czytelniczego pod hasłem „Przysłowie prawdę ci powie”. Jego organizatorami były Miejska Biblioteka i biblioteka Publicznego Gimnazjum w Kowalewie Pomorskim.

Do rywalizacji przystąpiło pięć trzyosobowych zespołów reprezentujących poszczególne klasy pierwsze. Pytania dotyczyły znajomości przysłów. Podczas sześciu zadań konkursowych uczestnicy odpowiadali na pytania pisemne podając prawidłowe brzmienie  przysłów, między innymi układali porzekadła z rozsypanki, odgadywali przysłowia na podstawie ilustracji i gromadzili jak największą liczbę przysłów związanych z podanymi rzeczownikami. Ostatnie zadanie  polegało na narysowaniu lub inscenizacji wylosowanego porzekadła.

Zmagania uczniów oceniała komisja. Rywalizacja między zespołami była wyrównana. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z kl. I E w składzie: Agata Bąk, Karolina Zielińska i Jerzy Polakiewicz. Na drugim uplasował się zespół z kl. I C: Dawid Dunajski, Adam Socki i Jakub Szablewski. Trzecie miejsce zajęli uczniowie z kl. I B: Wiktoria Kiżewska, Szymon Chrościelewski i  Maciej Śliwiński.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięskie drużyny dodatkowo nagrody książkowe.

 

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W roku szkolnym 2013/14, w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych, biblioteka gimnazjum zorganizowała akcję „Książka dla biblioteki szkolnej”. Spośród wielu propozycji na rynku księgarskim bibliotekarka wybrała kilka tytułów i stworzyła listę pozycji do losowania. Na godzinach wychowawczych zapoznała wszystkich uczniów z ideą przeprowadzanej akcji. Przewodniczący klas wylosowali tytuły z puli, a klasy zebrały pieniądze, za które następnie zakupiły wylosowane książki i dostarczyły je do biblioteki. Każda książka ofiarowana w tej akcji zawierała specjalną wklejkę z informacją, z jakiego to roku prezent i od której klasy (wraz z listą nazwisk uczniów i wychowawcy). Dzięki temu pozyskaliśmy 18 sztuk książek literatury młodzieżowej:

 1.  Anonim „Zapytaj Alice”
 2. Cichocka Alicja „Córka światła”
 3. Collins Suzanne „Igrzyska śmierci”
 4. Collins Suzanne „W pierścieniu ognia”
 5. Collins Suzanne „Kosogłos”
 6. Fox Marta „Cafe Plotka”
 7. Fox Marta „Karolina XL”
 8. Fox Marta „Karolina XL zakochana”
 9. Jabłonowska Nika „Nieznajoma z internetu”
 10. Jodko – Kula Elżbieta „Anka”
 11. Jodko – Kula Elżbieta „Makary”
 12. Sobolewska Iwona „Jeszcze się spotkamy”
 13. Mafi Tahereh „Dotyk Julii”
 14. Mafi Tahereh „Sekret Julii”
 15. Marsden John „Jutro. Kiedy zaczęła się wojna”
 16. Marsden John „Jutro 2. W pułapce nocy”
 17. Marsden John „Jutro 3. W objęciach chłodu”
 18. Marsden John „Jutro 4. Przyjaciele mroku”

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy! 

Konkurs na wiersz o książce

Biblioteka szkolna zorganizowała także konkurs na krótki wiersz o książce. Każda książka ofiarowana w akcji „Książka dla biblioteki szkolnej” zawierała również wkleję z krótkim wierszem o książce. Autorami wierszy byli uczniowie z klasy, która podarowała daną książkę bibliotece.

Wiersze zostały ocenione przez komisję składzie:

 1. pani Julia Baranowska – opiekun Samorządu Uczniowskiego,
 2. pani Mirosława Delikat – Marszałek – bibliotekarka,
 3. Kinga Bondar – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego,
 4. Katarzyna Kozera – Rzecznik Praw Ucznia.

  Najciekawszy wiersz ułożyli uczniowie z klasy II F, drugie miejsce zajęła Marcelina Wilczewska z klasy III D, a na trzecim uplasowali się uczniowie z klasy I B. Nagrodą dla uczniów ze zwycięskich klas jest zwolnienie z odpytywania i niezapowiedzianych kartkówek w wybranym przez nich dniu zajęć edukacyjnych oraz pamiątkowe dyplomy, zaś Marcelinę uhonorowano dodatkowo tomikiem poezji Juliana Tuwima.

Kiermasz taniej książki

W dniach 10- 31 października 2013r., w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych, biblioteka gimnazjum zorganizowała również kiermasz taniej książki. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy gimnazjum mogli zakupić w atrakcyjnej cenie między innymi: pięknie wydane książki dla dzieci oraz literaturę młodzieżową i popularno- naukową.

Podsumowanie działań w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych, tzn. ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, nastąpi 20 grudnia 2013 r. podczas „Dnia świątecznego” w szkole.

Światowy Dzień Pluszowego Misia 2013

Na wstępie trochę historii…

Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto ustanowione 25 listopada 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, która na długo stała się niekwestionowanym królem zabawek. Jego historia wiąże się z polowaniem, w którym w 1902 roku uczestniczył prezydent USA Theodore Roosevelt. Nie pozwolił on wtedy na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post"  zamieszczając dodatkowo karykaturę prezydenta, który broni misia. Artykuł zainspirował właściciela sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morrisa Mitchoma, który zaczął produkować pluszowe misie. Na cześć prezydenta nazwał pluszaka  "Teddy's Bear". Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”. Jak pokazała historia, prezydent bardzo się pomylił! Do dziś narody anglojęzyczne pluszowego misia nazywają po prostu „Teddy's Bear”.

W tym roku młodzież gimnazjalna wraz z nauczycielami bardzo aktywnie włączyła się w obchody tego radosnego święta. Wielu gimnazjalistów, a także pedagogów przybyło do szkoły w towarzystwie pluszaków rozmaitej wielkości. Właściciele tych dużych i tych małych pluszowych maskotek byli bardzo widoczni w szkole. Dodatkowo, uczniowie byli zwolnieni z odpytywania i niezapowiedzianych kartkówek.

Z okazji Dnia Pluszowego Misia biblioteka szkolna wraz z Samorządem Uczniowskim ogłosiła konkurs „Miś maksymalny”. Warunkiem uczestnictwa w nim było dostarczenie do biblioteki możliwie jak najwyższego misia. W konkursie wzięli udział uczniowie i nauczyciele.

Wysokość misiów zmierzyła komisja w składzie:

- pani Renata Faluta – Kaszubowska – dyrektor szkoły,

- pani Julia Baranowska – Opiekun Samorządu Uczniowskiego,

- pani Mirosława Delikat – Marszałek  – bibliotekarka szkolna.

Nagrody przyznano w dwóch grupach wiekowych: nauczyciele, uczniowie. Wśród uczniów najwyższego misia mierzącego 150 cm przyniosła Weronika Olpeter z klasy III b. Nieco mniejszy, mierzący 107 cm, był miś  Sylwii Mackiewicz z kl. III e. W kategorii wiekowej nauczyciele najwyższy był 110 cm pluszak należący do pani Moniki Ludtke, zaś miś pani Justyny Sankiewicz mierzył 70 cm. Wyróżnienie przypadło Weronice Zradzie , właścicielce okazałego i sympatycznego pluszowego Sulley’ego.

Zwycięzcy, czyli właściciele najwyższych misiów otrzymają nagrody – niespodzianki, które zostaną wręczone 6 grudnia podczas akcji Mikołajki w szkole.

Tegoroczny Dzień Pluszowego Misia był okazją, by zobaczyć uśmiech na twarzach nie tylko gimnazjalistów!

Read More

Zbiory Biblioteki Gimnazjum

 • Książki
 • Czasopisma:
 • - metodyczne dla nauczycieli
 • - popularno-naukowe
 • - młodzieżowe
 • Kartoteki zagadnieniowe
 • Zbiory audiowizualne

LEKTURY

Książki

Księgozbiór liczy obecnie
ponad 3 tys. woluminów.
Struktura księgozbioru:

 • literatura piękna (w tym zbiór lektur szkolnych);
 • słowniki, encyklopedie i leksykony;
 • albumy;
 • atlasy;
 • podręczniki i materiały dydaktyczne;
 • opracowania z zakresu wiedzy gimnazjalnej;

 

Zbiory audiowizualne

Materiały filmowe:

 • filmy z historii Polski i świata;
 • filmy z historii kultury i sztuki;
 • filmy o Unii Europejskiej;
 • filmy o ruchu drogowym;
 • filmy z zakresu wychowanie do życia w rodzinie;
 • ekranizacje lektur szkolnych;

Dokumenty dźwiękowe.

 • nagrania do nauki języka angielskiego;
 • muzyka klasyczna i rozrywkowa;

Kartoteki zagadnieniowe

Materiały pomocnicze do różnych przedmiotów (materiały kserograficzne i wycinki z gazet).

Multimedia

W Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej znajdują się, zainstalowane na stacjach roboczych, edukacyjne programy multimedialne. Nauczyciele mogą korzystać z aplikacji komputerowych podczas zajęć edukacyjnych w Centrum lub wypożyczyć programy multimedialne do klasopracowni. Programy edukacyjne zainstalowane w ICIM: Złota Encyklopedia PWN, Powszechna Encyklopedia Multimedialna PWN, Multimedialna Encyklopedia Ucznia, Słownik wyrazów obcych, Słowniki PWN, Nowy słownik poprawnej polszczyzny, Słownik ortograficzny, Wielki Multimedialny Atlas Świata, Atlas Świata PWN, Kontynenty, Geografia, Biologia, Różnorodność biologiczna w Polsce, Przewodnik Natura 2000, Lektury, Historia.

 

Read More

DOKUMENTY SZKOLNE ZNAJDUJĄCE SIĘ W BIBLIOTECE

 1. KONCEPCJA PRACY PUBLICZNEGO GIMNAZJUM W KOWALEWIE POMORSKIM
 2. STATUT PUBLICZNEGO GIMNAZJUM W KOWALEWIE POMORSKIM
  1. PROGRAM WYCHOWAWCZY
  2. WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM OCENIANIA
  3. SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI WRAZ Z PROCEDURAMI POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELI I METODAMI WSPÓŁPRACY Z POLICJĄ W SYTUACJACH ZAGROŻENIA
  4. REGULAMIN WYCIECZEK
  5. ZAKRES OBOWIĄZKÓW WICEDYREKTORA
  6. REGULAMIN NAUCZYCIELA DYŻURUJĄCEGO
  7. REGULAMIN RADY PEDAGOGICZNEJ
  8. REGULAMNIN RADY RODZICÓW
  9. PROGRAM WEWNĄTRZSZKOLNEGO DOSKONALENIA NAUCZYCIELI
  10. REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
  11. ORGANIZACJA ROKU SZKOLNEGO
  12. REGULAMIN ŚWIETLICY
  13. REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
  14. REGULAMIN PRACY PRACOWNIKÓW PUBLICZNEGO GIMNAZJUM
  15. REGULAMIN GIMNAZJUM
  16. REGULAMIN SZKOLNEGO KOŁA CARITAS
  17. REGULAMIN PRZYZNAWANIA POMOCY MATERIALNEJ O CHARAKTERZE MOTYWACUJNYM
  18. KRYTERIA PRZYJMOWANIA UCZNIÓW
 3. TRYB SKŁADANIA I ROZPATRYWANIA SKARG I WNIOSKÓW
 4. KARTA NAUCZYCIELA
 5. KARTA PRAW UCZNIA
 6. KRONIKA SZKOŁY
Read More

Patron Publicznego Gimnazjum - Błogosławiony Jan Paweł II

Urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był poetą, autorem dzieł filozoficznych, teologiem, papieżem kościoła katolickiego. Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w swoim rodzinnym mieście. Był wzorowym uczniem, a dodatkowo znajdował czas na sport i występy w amatorskim teatrze. Po śmierci matki przeniósł się z ojcem do Krakowa, gdzie rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Niestety wybuch II wojny światowej przerwał mu możliwości kształcenia. W czasie wojny Wojtyła pracował między innymi w kamieniołomach, a w 1942 roku wstąpił do konspiracyjnego seminarium duchownego. Podczas pobytu w Krakowie działał w teatrze konspiracyjnym.
W 1946 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Adama Sapiehy. Polski episkopat wysłał dobrze zapowiadającego się kapłana do Rzymu. Tam kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie i otrzymał stopień doktora teologii. W 1948 roku wrócił do Polski i pełnił funkcję wikarego i katechety w parafiach. Zajmował się przede wszystkim młodzieżą organizując dla nich nie tylko zajęcia duszpasterskie, ale także wycieczki turystyczne. Ponadto wykładał na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziale Filozoficznym i w Katedrze Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W 1958 roku otrzymał święcenia biskupie, następnie w 1963 roku arcybiskupie, a w 1967 roku został mianowany kardynałem. Karol Wojtyła wspólnie ze Stefanem Wyszyńskim uczestniczył w październiku 1962 roku   w II Soborze Watykańskim. Podczas obrad był jednym z najaktywniejszych biskupów polskich. W 1964 roku  wszedł w skład ważnej  instytucji soborowej - Podkomisji Centralnej, której zadaniem było opracowanie dokumentów przygotowujących pracę nad nową konstytucją Kościoła. Był współredaktorem listu  biskupów polskich do biskupów niemieckich „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” ogłoszonego 18 listopada 1965 roku.
Karol Wojtyła jako poeta był najpierw zafascynowany Biblią i renesansem. Później uprawiał lirykę refleksyjną, precyzyjną i powściągliwą stylistycznie, często wizyjną. Z tego okresu pochodzą między innymi znane poematy (np. „Pieśń o Bogu ukrytym”, „Kamieniołom”) oraz  utwór „Wigilia wielkanocna”. Działalność artystyczna (wcześniej aktorstwo, później twórczość literacka) zakończyła się z chwilą jego wyboru na papieża. Wyjątkiem jest jednak wydany 6 marca 2003 „Tryptyk rzymski”, który sygnował już jako Jan Paweł II.
16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II.  Od tego czasu jego życie nabiera szczególnego tempa, a jego osoba i autorytet stają się miarą prawdy i wzorem,
z którego czerpią zarówno wielcy, jaki i zwykli ludzie z całego świata.
Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były liczne podróże zagraniczne. Odbył ich  sto cztery, odwiedzając wszystkie zamieszkane kontynenty. Poświęcał wiele uwagi dialogowi pomiędzy chrześcijanami      a wyznawcami innych wiar oraz budowie jedności pomiędzy Kościołami Chrześcijańskimi. W okresie Wielkiego Jubileuszu roku 2000 dokonał historycznego wyznania win Kościoła.
Oprócz licznych pielgrzymek  w najróżniejsze zakątki naszego globu, papież Jan Paweł II dużo  czasu  poświęcał pracy pisarskiej. Jest autorem 14 encyklik, 42 listów apostolskich, 14 adhortacji apostolskich oraz kilkunastu konstytucji apostolskich. Jako Jan Paweł II wydał książki: „Przekroczyć próg nadziei”, „Dar i tajemnica”, Wstańcie, chodźmy!”, „Pamięć i tożsamość” oraz „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich. Odkupienie ciała a sakramentalność małżeństw”.
Jan Paweł II dawał świadectwo wiary nie tylko słowem, ale przede wszystkim własnym przykładem. Podczas audiencji generalnej na  Placu  św. Piotra w Rzymie, 13 maja 1981roku, został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę. Po rekonwalescencji powoli powracał do zdrowia. Cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. Osobiste doświadczenia przeniósł do głoszonych poglądów, w których  podkreślał godność ludzkiego cierpienia. Mimo licznych spekulacji i sugestii ustąpienia z funkcji, które nasilały się w mediach zwłaszcza podczas kolejnych pobytów papieża w szpitalu, pełnił ją aż do śmierci. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Już od momentu śmierci Ojca Świętego, zaczęto mówić o Nim - "Jan Paweł II - Wielki".

Beatyfikacja

13 maja 2005 roku papież Benedykt XVI zezwolił na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. 1 maja 2011 roku nastąpiła beatyfikacja Jana Pawła II podczas uroczystej mszy świętej na placu Św. Piotra w Rzymie. Nabożeństwo prowadził papież Benedykt XVI, a uczestniczyło w nim wiele zagranicznych delegacji.

Kanonizacja

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 27 kwietnia 2014 r., papież Franciszek przy koncelebrze emerytowanego papieża Benedykta XVI odprawił na placu Św. Piotra mszę świętą kanonizacyjną dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII.  W uroczystości uczestniczyło wiele zagranicznych delegacji, w tym także z Polski. Papież Franciszek ogłosił św. Jana Pawła II patronem rodzin .

Read More

Regulamin wypożyczania podręczników szkolnych dla uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pomorskim

 

Zgodnie z Ustawą z dn. 30 maja 2014r. o zmianie Ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw Dz. U. z 2014r. poz. 811

 

 1. Do wypożyczania podręczników (materiałów edukacyjnych) uprawnieni są wszyscy uczniowie, którym to przysługuje w danym roku szkolnym.
 2. Wypożyczanie odbywa się na początku roku szkolnego w pierwszym tygodniu nauki.
 3. Podręczniki (materiały edukacyjne) wypożyczane są na okres jednego roku szkolnego. Termin ich zwrotu mija najpóźniej w przedostatnim tygodniu nauki w danym roku szkolnym.
 4. Wypożyczenia (użyczenia) podręczników dokonuje nauczyciel odpowiedzialny za prowadzenie biblioteki szkolnej na podstawie imiennej listy uczniów sporządzonej i podpisanej przez wychowawcę klasy. Każdy uczeń potwierdza odbiór kompletu materiałów edukacyjnych własnoręcznym podpisem.
 5. Podręczniki na dany rok szkolny są wypożyczane w dniu i w godzinach uzgodnionych pomiędzy nauczycielem odpowiedzialnym za prowadzenie biblioteki szkolnej a wychowawcą klasy. Zapis ten stosuje się również do zwrotu podręczników.
 6. Uczniowie, których nie będzie w szkole w dniu wypożyczenia/oddawania podręczników, będą zobowiązani do indywidualnego umówienia się z wychowawcą i zgłoszenia się do biblioteki szkolnej.
 7. Rodzice uczniów zobowiązani są do zapoznania się oraz przestrzegania Regulaminu wypożyczenia podręczników szkolnych (materiałów edukacyjnych), który został zamieszczony na stronie internetowej Publicznego Gimnazjum oraz podpisania protokołu odbioru przygotowanego przez wychowawcę klasy.
 8. Za szkody wynikłe z zagubienia, uszkodzenia, zniszczenia, bądź niezwrócenia podręcznika (materiałów edukacyjnych) w ustalonym terminie odpowiada rodzic lub opiekun prawny wypożyczającego ucznia.
 9. W przypadku całkowitego zniszczenia lub zagubienia podręczników (materiałów edukacyjnych) przez ucznia, zanim zostaną zakupione nowe podręczniki, uczeń może korzystać z dodatkowego kompletu podręczników, który znajduje się w bibliotece szkolnej.
 10. Uczeń, który w trakcie roku szkolnego rezygnuje z edukacji w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pomorskim, zobowiązany jest do oddania do biblioteki szkolnej wypożyczonego mu kompletu podręczników i niewykorzystanych materiałów ćwiczeniowych oraz innych materiałów edukacyjnych.
 11. Uczniowie są zobowiązani do używania podręcznika zgodnie z jego przeznaczeniem, do zachowania troski o jego walor użytkowy i estetyczny, do chronienia go przed zniszczeniem, bądź zagubieniem.
 12. Sposób wywiązywania się z obowiązku ucznia, opisanego w punkcie 11, ma wpływ na ocenę zachowania określaną przez wychowawcę klasy. 

 W roku szkolnym 2017/18 w skład kompletu podręczników (materiałów edukacyjnych) dla klasy 2 wchodzą:

 1. „Świat w słowach i obrazach. Klasa 2 gimnazjum. Podręcznik” – 1 szt.
 2. „Gramatyka i stylistyka. Klasa 2 gimnazjum. Podręcznik” – 1 szt.
 3. „Gramatyka i stylistyka. Klasa 2 gimnazjum. Zeszyt ćwiczeń” – 1 szt.
 4. „Liczy się matematyka. Klasa 2 gimnazjum. Podręcznik” – 1 szt.
 5. „Matematyka. Klasa 2 gimnazjum. Zeszyt zadań” – 1 szt.
 6. „Bliżej historii. Klasa 2 gimnazjum. Podręcznik” – 1 szt.
 7. „Bliżej historii. Klasa 2 gimnazjum. Zeszyt ćwiczeń” – 1 szt.
 8. „Bliżej geografii. Klasa 2. Podręcznik” – 1 szt.
 9. „Bliżej geografii. Klasa 2. Zeszyt ćwiczeń” – 1 szt.
 10. „Bliżej biologii. Klasa 2. Podręcznik” – 1 szt.
 11. „Bliżej biologii. Klasa 2. Zeszyt ćwiczeń” – 1 szt.
 12. „Świat chemii. Klasa 2. Podręcznik” – 1 szt.
 13. „Świat chemii. Klasa 2. Zeszyt ćwiczeń” – 1 szt.
 14. „Świat fizyki. Klasa 2. Podręcznik” – 1 szt.
 15. „Świat fizyki. Klasa 2. Zeszyt ćwiczeń A ” – 1 szt.
 16. „Świat fizyki. Klasa 2. Zeszyt ćwiczeń B ” – 1 szt.
 17. „Dziś i jutro. Podręcznik do wos. Cz. 1” – 1 szt.
 18. „Mit links! Cz. 1 i 2. Podręcznik wieloletni”- 1 szt.
 19. „Mit links! Cz. 1 i 2. Zeszyt ćwiczeń ”- 1 szt.
 20. „New  English Plus 2. Podręcznik” – 1 szt.
 21. „New  English Plus 2. Materiały ćwiczeniowe” – 1 szt.
 22. „New  English Plus 3. Podręcznik” – 1 szt. (klasa językowa)
 23. „New  English Plus 3. Materiały ćwiczeniowe” – 1 szt. (klasa językowa)

W roku szkolnym 2017/18 w skład kompletu podręczników (materiałów edukacyjnych) dla klasy 3 wchodzą:

 1. „Świat w słowach i obrazach. Klasa 3 gimnazjum. Podręcznik” – 1 szt.
 2. „Gramatyka i stylistyka. Klasa 3 gimnazjum. Podręcznik” – 1 szt.
 3. „Gramatyka i stylistyka. Klasa 3 gimnazjum. Zeszyt ćwiczeń” – 1 szt.
 4. „Liczy się matematyka. Klasa 3 gimnazjum. Podręcznik” – 1 szt.
 5. „Matematyka. Klasa 3 gimnazjum. Zeszyt zadań” – 1 szt.
 6. „Bliżej historii. Klasa 3 gimnazjum. Podręcznik” – 1 szt.
 7. „Bliżej historii. Klasa 3 gimnazjum. Zeszyt ćwiczeń” – 1 szt.
 8. „Bliżej geografii. Klasa 3. Podręcznik” – 1 szt.
 9. „Bliżej geografii. Klasa 3. Zeszyt ćwiczeń” – 1 szt.
 10. „Bliżej biologii. Klasa 3. Podręcznik” – 1 szt.
 11. „Bliżej biologii. Klasa 3. Zeszyt ćwiczeń” – 1 szt.
 12. „Świat chemii. Klasa 3. Podręcznik” – 1 szt.
 13. „Świat chemii. Klasa 3. Zeszyt ćwiczeń” – 1 szt.
 14. „Świat fizyki. Klasa 3. Podręcznik” – 1 szt.
 15. „Dziś i jutro. Podręcznik do wos. Cz. 2” – 1 szt.
 16. „Mit links! Cz. 2. Podręcznik wieloletni”- 1 szt.
 17. „Mit links! Cz. 2. Zeszyt ćwiczeń ”- 1 szt.
 18. „New  English Plus 3. Podręcznik” – 1 szt.
 19. „New  English Plus 3. Materiały ćwiczeniowe” – 1 szt.
 20. „New  English Plus 4. Podręcznik” – 1 szt. (klasa językowa)
 21. „New  English Plus 4. Materiały ćwiczeniowe” – 1 szt. (klasa językowa)

 

 

Read More