W dniu 22 czerwca 2018 roku odbyło się wyjątkowe zakończenie roku szkolnego, ponieważ po raz ostatni zorganizowane zostało przez Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pomorskim. Uczestniczyli w nim: Dyrekcja, zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie klas II i III oraz ich rodzice.

Jako pierwsza głos zabrała pani Renata Faluta-Kaszubowska Dyrektor Publicznego Gimnazjum, która podsumowała cały rok szkolny, trzy lata nauki tegorocznych absolwentów oraz cały okres istnienia kowalewskiego gimnazjum. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za wieloletnią współpracę i wręczyła każdemu okolicznościowy medal. Następnie głos zabrali: Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie pan Andrzej Grabowski, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia pan Jerzy Koralewski, a następnie Przewodnicząca Rady Rodziców pani Magdalena Budzińska.

 Następnym punktem uroczystości było wręczenie świadectw i nagród uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce. Wśród klas drugich otrzymali je: z kl. II e – Martyna Mochalska, Kacper Lewandowski Julia Borkowska, Wojciech Jankowski, Wiktoria Tylmanowska, Zuzanna Kordowska i Kamil Romanowski; z kl. II fJakub Górny, Aleksandra Wiśniewska i Zuzanna Szulczewska. Nagrodę za 100% frekwencję otrzymał Dominik Górka z kl. II f.

Wśród klas trzecich świadectwa z wyróżnieniem odebrali: z kl. III b - Klaudia Budzińska, Klaudia Chłopecka, Karolina Kołodziej, Katarzyna Stefańska, Izabela Włudarczyk i Agata Wojciechowska; z kl. III d - Maria Boniecka i Anna Radomska, natomiast z kl. III e - Aleksander Banicki, Weronika Burak, Maksymilian Czarnecki, Karolina Glasa, Jan Iwanowski, Dorota Kalinowska, Patrycja Klecka, Ewelina Nowak, Jakub Osiński, Tomasz Popławski, Mikołaj Skorasiński, Aleksandra Sząszor,   Weronika Szczepańska, Mikołaj Terliński, Sandra Waćkowska i Michał Zillmann. Specjalną nagrodę przyznano uczniowi Erykowi Marcinkowskiemu za wkład w dążenie do wiedzy i samodoskonalenia. Za 100% frekwencję w roku szkolnym 2017/2018 nagrodę otrzymali: Krystian Iwański i Olaf Marcinkowski.

            Następnie miało miejsce wręczenie nagród przyznanych przez Burmistrza Miasta. W tym roku otrzymali je: Maria Boniecka – laureatka konkursu historycznego, Izabela Włudarczyk – za działalność na rzecz szkoły i Krystian Iwański – za najwyższą frekwencję w ciągu trzech lat nauki w gimnazjum.

            Decyzją Rady Pedagogicznej Prymusem Szkoły w roku szkolnym 2017/2018 została Maria Boniecka.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród uczniom, którzy uzyskali 100% punktów z dowolnej części egzaminu gimnazjalnego. Byli to: Mikołaj Terliński z klasy III e (język angielski – część podstawowa i rozszerzona), Maria Boniecka z klasy III d (język angielski – część podstawowa), Julia Paradowska z klasy III c (język angielski – część podstawowa), Dorota Kalinowska z klasy III e (język angielski – część podstawowa), Weronika Szczepańska z klasy III e (język angielski – część podstawowa) i Michał Zillmann z klasy III e (język angielski – część podstawowa). Nagrodę za najwyższy wynik z egzaminu gimnazjalnego otrzymał Mikołaj Terliński z klasy III e.

Nagrodę za konkurs przedmiotowy z historii i tytuł laureata uzyskała Maria Boniecka – laureatka konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

Uhonorowany został także Poczet Sztandarowy oraz gimnazjaliści, którzy aktywnie działali w Samorządzie Uczniowskim.

Nasi uczniowie osiągali sukcesy nie tylko w nauce. Otrzymali nagrody i podziękowania za działalność w telewizji GIMTV, za pracę w szkolnej gazetce „Pegaz”, za działalność w kole teatralnym „Rekwizyt”, za pracę w szkolnym kole CARITAS, za pomoc przy organizacji opieki dla studentów z AIESEC oraz za występy w szkolnym chórze. Gimnazjaliści zostali również nagrodzeni za osiągnięcia sportowe i konkursy plastyczne.

Od kilku lat tradycją naszego gimnazjum jest uhonorowanie osób, które w znaczący sposób pomagają naszej szkole. W tym roku statuetkę „Przyjaciel Szkoły” otrzymali: Magdalena Budzińska, Beata Stempska, Ewa Bąk, Anna Panak, Katarzyna Jankowska, Natalia Brudz-Huzior i Przemysław Kornaś.

Kolejnym punktem uroczystości było pożegnanie absolwentów przez uczniów klas drugich. W imieniu rodziców uczniów klas trzecich głos zabrał pan Jacek Boluk-Sobolewski.

Uroczystości zakończył występ artystyczny przygotowany przez gimnazjalistów, podczas którego wygłosili oni swoje podziękowania oraz wspominali lata spędzone w naszym gimnazjum. Po zakończeniu części artystycznej uczniowie udali się na wspólne spotkanie z wychowawcą i nauczycielami.

         Wszystkim absolwentom życzymy powodzenia i samych sukcesów w nowych szkołach.