Londyn 2018 – wrażenia z wycieczki

Our trip was interesting and taught us a lot. We learnt lots of facts about London. We travelled by bus for 22 hours. The journey was very tiring, but funny. We stayed at Queens Hotel in Crystal Palace. During our tour we had a lot experiences about London monuments and attractions. We saw: Buckingham Palace, the Tower of London and many more. We liked London Eye the most because it gave us a thrill. We travelled by underground, by bus and also by boat on the River Thames. To cut a long story short, the trip was excellent. We will definitely remember the stories told by Mr Tomasz – our tour guide. The best one was about the dispute between France and England. In our opinion, London is a city worth visiting and we would be happy to return there one day.

Bartosz Sz., Łukasz H. and Wojciech J.

***

The trip was great! We enjoyed shopping in Oxford Street, we liked the visit at Madame Tussauds Museum where we took lots of photos with the celebrities and the Royal Family. The guide in Chelsea Stadium was really nice. We saw beautiful views of London and we fell in love with this city. People on the trip were kind and funny and we became friends with the students we hadn’t known before. The room service ate our cookies while they were cleaning our room. It was funny and we left them more cookies and a sheet of paper with thanks. After coming back to Poland we learnt from our teachers that leaving something on your bed is regarded as a tip, so we hope that the room service ladies liked our biscuits.

Room 210: Martyna M., Zuzia Kiż. i Marcelina B.

***

Wycieczkę do Londynu będziemy zawsze wspominać dobrze, a wspomnienia w naszych głowach zostaną na długi czas. To było miło spędzone pięć dni. Dla niektórych z nas było to marzenie. Przy opowieściach rodziny czy znajomych wyobrażałyśmy sobie cudowne widoki. Rzeczywiście tak jest. Zakochałyśmy się w londyńskiej panoramie, a przepływ Tamizą i przejażdżka London Eye pozwoliły nam obejrzeć ją dokładnie (z różnych perspektyw).

Nawet obcy dla nas ludzie wydawali się naprawdę mili. "Podobało mi się to, gdy jakiś obcy człowiek spytał się nas skąd jesteśmy, a gdy mu odpowiedzieliśmy, że z Polski to odpowiadał zwrotami typu "Cześć" lub "Dzień Dobry" ". - Olga. Przyjemna atmosfera panowała także wśród nas, uczestników wycieczki.

"Podobała mi się również wizyta w Madame Tussauds gdzie 'spotkałam' swoich idoli, a nawet samą Królową Elżbietę ! " - Wiktoria

Każdego dnia wracając do hotelu myślałyśmy tylko, by położyć się do łóżek i iść spać, by następnego dnia mieć siłę na dalsze zwiedzanie.

Będziemy tęsknić- za tymi wszystkimi widokami, za zatłoczonym Londynem, jeżdżeniem metrem i przeciskaniem się między ludźmi. To była jedna z najlepszych wycieczek, na jakich byłyśmy.

Olga Ciesielska kl.2d, Wiktoria Tylmanowska kl.2e

***

That was a really great trip. We have got a lot of fantastic memories. The best part of this trip was the ride on the London Eye. The view from the highest point was beautiful. Of course the singing on the bus was great too.

Room 302: Janek Z. and Szymon K.

***

Three weeks ago I and my class went to London. That was such a good trip. We explored a lot of amazing places. For example: Big Ben, London Bridge, Stamford Bridge and London Eye. We also had a wonderful guide. He did a very good job.

Szymon M.

***

Nasza trójka najlepiej wspomina rejs po Tamizie, podczas którego mogliśmy zobaczyć wiele najważniejszych zabytków Londynu. Świetnym punktem wycieczki była również wizyta w MadameTussauds, gdzie mogliśmy zobaczyć autentyczne figury sławnych gwiazd. Tower of London zrobiło na nas ogromne wrażenie, ponieważ mogliśmy zobaczyć królewski skarbiec i wszystkie eksponaty. Ciekawymi punktami dnia były również podróże komunikacją miejską, które oddawały codzienność życia w Londynie.

Zuzia Kor., Julia B. i Martyna M.

***

The school trip was amazing. The attractions which we liked most was Madame Tussauds and the London Eye. The shopping in Oxford Street was also cool. When we went to the prime meridian, the landscape was really nice.

One of the most interesting things was the Natural History Museum, where we saw animal skeletons and survived the imitation of an earthquake.

The walk through China Town was amazing too, because we saw Chinese decorations. Breakfasts at the hotel were really delicious, as we could eat what we wanted.

While we were eating dinner near the London Eye, the view was lovely.

The return journey on the bus passed very quickly.

We’d love to go there once again.

Patrycja Klecka, Sandra Waćkowska

***

Z pewnością na długo zapamiętam wycieczkę do Londynu! Wyjazd uważam za bardzo udany.

Najbardziej podobała mi się wizyta na stadionie oraz w muzeum figur woskowych. Mieliśmy wyjątkowego przewodnika – pan Tomasz zasypywał nas ciekawostkami o miejscach, które zwiedzaliśmy, opowiadał o historii i sławnych angielskich postaciach. Podróż, chociaż długa i męcząca, upłynęła w rozrywkowej atmosferze.

Londyn to naprawdę wspaniałe miasto.

Szymon G.

***

Over two weeks ago I was on a trip to London. It was fantastic. We saw a lot of famous buildings, monuments and many others. We had a great guide. He told us very interesting facts about the places which we saw. In my room it was funny, because of my roommates. It was quite big, so we were hosting a lot of people. We used London public transport like the underground, overground and buses. We ate at Chinese restaurants. I will never forget this trip.

Michał Z.