Na świecie Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14. Ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi.

Z tej okazji 14 marca w naszej szkole odbyło się wiele działań celebrujących ten dzień.Na lekcjach matematyki we wszystkich klasach nauczyciele prowadzili zajęcia dotyczące liczby PiRozstrzygnięto wyniki konkursu na „Pi – plakat”.

Celem konkursu było popularyzowanie matematyki i przełamanie niechęci do tego przedmiotu. Młodzież wspaniale brała udział w wydarzeniu. Wyrazem zaangażowania była chociażby liczba prac wykonanych przez uczniów. Na konkurs zgłoszono 69 prac, z których wyłoniono siedem najlepszych plakatów.

NORBERT JANKOWSKI 2a

WERONIKA SZMYTKOWSKA 2b

ANNA BETKIER 2d

WERONIKA CHROMCZAK 2d

IZABELA WŁUDARCZYK 3b

KAROLINA KOŁODZIEJ 3b

MARIA BONIECKA 3d

Prace zostały zaprezentowane społeczności gimnazjum na wystawie znajdującym się na łączniku szkoły. Uczniowie, którzy wykonali najlepsze plakaty otrzymali nagrody, które wręczyła im pani dyrektor Renata Faluta –Kaszubowska.

Mam nadzieję, że tego dnia każdy uczeń znalazł coś dla siebie interesującego. Nawet na tak poważną naukę, jaką jest matematyka, warto czasem spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka.


Agnieszka Chościńska