W piątek, 2 lutego 2007 roku, nasze gimnazjum odwiedzili aktorzy z bractwa rycerskiego działającego przy zamku w Golubiu – Dobrzyniu. Aktorzy wystąpili w dwóch przedstawieniach opracowanych przez pana J. Rodowskiego. Organizacją obu przedstawień zajmowali się nauczyciele historii: pani Marzena Okrucińska i pan Tomasz Bruchlej.
W pierwszym pokazie noszącym tytuł „Legioniści rzymscy” aktorzy zaprezentowali zbroje legionistów, sposoby walki z barbarzyńcami, przygotowali także pokaz walki gladiatorów. Wszystkie scenki odbywały się z udziałem naszych uczniów.
Po krótkiej przerwie miał miejsce drugi pokaz. Tym razem aktorzy przedstawili proces mieszkanek Torunia posądzanych o czary według autentycznego przekazu z XVIII wieku. Gimnazjaliści mogli zobaczyć, o jakie czyny posądzano kobiety i jakim torturom były one poddawane. Pokaz z żywym udziałem dwóch uczennic wywołał gorący aplauz widowni.
Po zakończeniu przedstawienia zainteresowani uczniowie mogli dotknąć narzędzi tortur, a także wczuć się w rolę czarownicy zakutej w dyby lub uwięzionej na tak zwanym krześle czarownic.
Było to ciekawe i atrakcyjne spotkanie z historią, o czym świadczyła żywiołowa reakcja widzów podczas pokazów.