Unfortunately we had to say goodbye to our guest Dhirendra R. Mehta from India. He spent with us two very eventful weeks. At first we all watched and listened to the presentation about India, then every class had at least one lesson with him where they could ask questions, learn more information and see an amazing film from a traditional Indian wedding. Dhirendra took part in our celebrations on the 1st of June and next week he went to visit a school in Somonino. On Friday we had another meeting where we saw a sum up of Dhirendra's visit on pictures and we said goodbye. If you want to learn a bit more or listen to Dhirendra once again you can watch an interview with him on GimTV.

gosczIndii 2016 7Today is a big day at our school. We have another visitor from a different part part of the globe. This time it's a student from India. So far we've learnt some basic facts about the contry itself, its geography, history and religion. We hope to find out more as the two weeks go by. Each class will have a unique opportunity to talk to our guest alone, so think about the questions you'd like to ask!

Last Thursday we had a pleasure to meet a new guest who visited  our school thanks to AIESEC.  Roger Wong comes from China and he spent one day in our school. Several classes had a unique opportunity to listen to a fascinating presentation about his country, culture, food and history. Unfortunately, his visit lasted only one day. We all hope Roger enjoyed this visit as much as we did.

W dniu 15 października 2015 r. na  Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbyła się konferencja zorganizowana przez AIESEC. Głównym tematem spotkania było przedstawienie idei organizacji oraz  pożegnanie studentów, których gościliśmy w naszej szkole na przełomie września i października bieżącego roku. W konferencji wzięli  udział przedstawiciele szkół w których zagraniczni goście pracowali, rodziny goszczące studentów a także wolontariusze.

Last week (28th September to 2nd October) we had very special guests from three continents – Europe, Africa and North America. All of them are AIESEC members: Alexandra-Laura Cerces from Romania, Chaima Chaaibi from Morocco and Martin Fuentes Solis from Mexico.

Our pupils had an opportunity to extend their knowledge about history, culture, customs, traditions and lifestyles of the completely different regions. Not only the presentations did we have a chance to watch but also films and some realia, e.g. foreign notes and coins. The most interesting parts of the meetings were those when we could talk freely to our guests. It was possible especially during the lessons that each of the students had with every (!) class in our school.

We are very pleased to welcome our special guests from Romania, Morocco and Mexico. Alexandra, Chaima and Martin are going to spend this week in Kowalewo Pomorskie meeting our students and sharing information about their countries.

Już po raz trzeci gościmy w naszym gimnazjum wolontariuszy z międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC. W poniedziałek 28 września poznaliśmy Alexandrę-Laurę Cerces  z Rumunii oraz Martina Fuentes Solis z Meksyku, a w środę 30 września dołączyła do nas jeszcze Chaima Chaaibi z Maroka.

Goście przeprowadzili już szereg prezentacji dotyczących najważniejszych informacji o krajach, z których pochodzą. Opowiedzieli o historii, świętach, zwyczajach, charakterystycznych potrawach i innych ciekawostkach typowych dla swoich regionów. Codziennie spotykają się z młodzieżą naszej szkoły na lekcjach i dzielą się cząstką swojej kultury angażując naszych uczniów w konwersacje, oczywiście w języku angielskim. Dla studentów z AIESEC to również okazja do poznania naszych, polskich obyczajów oraz stylu życia.

W poprzednim roku szkolnym nasze gimnazjum nawiązało współpracę z organizacją AIESEC.

W ramach wspólnych działań w wakacje Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pomorskim odwiedzili kolejni studenci z dalekich krajów – Gulcan z Turcji, Youki z Chin oraz Othman z Maroka.

We're so excited to meet our new guest Llatif. He's a student from Algeria and he came to us to talk about his country, culture and religion. So far he's given a speech on Algeria itself, answered countless questions from our students and met the headteachers and other members of our staff. On Monday afternoon we had an opportunity to talk to him in more informal situation.

We're looking forward to seeing what the other days bring.

Więcej artykułów…